Stulejka jest schorzeniem, które polega na zwężeniu ujścia napletka, wpływającym na utrudnienie jego ściągania, zarówno w we wzwodzie, jak i w stanie spoczynku. Może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Ściąganie napletka siłą może powodować ból, ucisk, a w niektórych nawet krwawienie.

Wielu mężczyzn bagatelizuje problem

Niestety wielu mężczyzn ignoruje problem stulejki, zwłaszcza jeśli nie powoduje ona bólu lub nie przeszkadza we współżyciu seksualnym. Czasami schorzenie jest również traktowane jako wstydliwy problem. Niekiedy pacjenci wstydzą się powiedzieć o swoich trudnościach lekarzowi przez co zwlekają z kuracją.

Absolutnie nie należy tak robić, ponieważ nieleczona stulejka może prowadzić do wielu groźnych dla zdrowia powikłań. Należy pamiętać, że jest to poważne schorzenie, mające realny wpływ na wiele aspektów codziennego życia.

Efekty stulejki

Problemy związane ze stulejką prowadzą do braku możliwości zachowania prawidłowej higieny. Mężczyzna z tym schodzeniem nie jest w stanie dokładnie wymyć miejsca pod napletkiem. Z czasem zaczynają zalegać tam nieczystości wywołujące nieprzyjemny zapach.

Schorzenie może powodować także problemy zdrowotne, takie jak zapalenie prącia. Mogą pojawić się również problemy z oddawaniem moczu, trudności we współżyciu seksualnym, co może wpływać na psychikę poprzez wstyd, frustrację i nie tylko. Właśnie dlatego niezbędne jest leczenie. W wielu przypadkach konieczne jest usunięcie stulejki poprzez zabieg Zabieg wykonują lekarze urolodzy.

Jak przygotować się do zabiegu?

Do leczenia stulejki przystąpić może jedynie zdrowy i odpowiednio przygotowany pacjent. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki rozrzedzające krew. Należy wykonać również niezbędne badania, takie jak:

  • morfologa,
  • obecność antygenu HBS, pozwalająca wykryć wirusowe zapalenie wątroby,
  • czas protrombinowy, czyli czas krzepnięcia osocza,
  • czas kaolinowo-kefalinowy – ocena krzepnięcia krwi,
  • alat - wskaźnik pozwalający zdiagnozować stan wątroby,
  • poziom glukozy we krwi.
  • Zalecane jest także wykonanie badania INR.

Przed zabiegiem należy również wyleczyć zakażenie pod napletkiem, ponieważ mogłoby wpłynąć na rekonwalescencję oraz wynik operacji.

W dniu operacji konieczne jest ogolenie krocza. Należy wziąć ze sobą druk ze zgodą na operację, dowód osobisty oraz obcisłe majtki. Trzeba być na czczo. Pacjent powinien wyposażyć się również w środki przeciwbólowe oraz sterylne gaziki. Warto wiedzieć, że przy zabiegu stulejki najczęściej wykonywana jest zarówno plastyka napletka, jak i wydłużenie wędzidełka, co z reguły wpływa pozytywnie na długość penisa.