Wazektomia to zabieg, który może przerażać wielu mężczyzn. Poddanie się jej to bardzo trudna decyzja. Chcąc dojść do właściwych wniosków i zwalczyć strach, warto zapoznać się z kilkoma faktami na ten temat.

Czym jest wazektomia?

Jest to zabieg, który stanowi formę męskiej antykoncepcji i polega na przecięciu nasieniowodów. Jej celem jest wywołanie niepłodności u mężczyzn. Polega na przecięciu oraz podwiązaniu nasieniowodów, którymi plemniki transportowane są do ejakulatu. W efekcie mężczyzna nadal może uprawiać seks jak dotychczas, jednak w jego spermie nie ma plemników, co sprawia, że jego partnerka nie może zajść w ciążę.

Jakie są wskazania do wykonania wazektomii?

Wśród wskazań wymieniana jest sytuacja, gdy partnerzy dojdą do wniosku, że nie chcą mieć więcej dzieci i potrzebują formy antykoncepcji, która zabezpieczy ich przed planowaną ciążą. Kolejnym wskazaniem jest sytuacja, gdy partnerka zmaga się z problemami zdrowotnymi i ciąża mogłaby zagrażać jej życiu lub jedno z partnerów jest nosicielem jakiejś dziedzicznej choroby genetycznej i nie chce przekazać jej dziecku.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wiele osób uważa, że wazektomia nie jest dobrym rozwiązaniem, błędnie zakładając, że jest to zabieg nieodwracalny, który wywołuje stałą niepłodność u mężczyzn. Należy pamiętać, że możliwe jest wykonanie rewazektomii, która przywróci całkowitą płodność mężczyźnie. Niestety zabieg przywrócenia płodności nie zawsze jest skuteczny. Nie jest to jednak jedyna szansa na to, by mężczyzna, który poddał się wazektomii mógł mieć dziecko. Istnieją bowiem sposoby na pozyskanie plemników u mężczyzn, u których nie występują one w nasieniowodach. Są to metody TESE/TESA, MESA i PESA.

Metoda TESE/TESA polega na pobraniu plemników bezpośrednio z jądra poprzez przeprowadzenie biopsji. Kolejną metodą na pozyskanie nasienia, które będzie mogło być wykorzystanie do zapłodnienia partnerki jest MESA polegająca na aspiracji mikronajądrza. Podczas jej wykonywania wykonuje się niewielkie nacięcie mikrochirurgiczne w skórze moszny, a następnie wprowadza się do niej igłę nakłuwającą, dzięki której pozyskiwane jest nasienie. Metoda PESA pozwala na pozyskanie plemników poprzez przezskórną aspirację plemników z najądrza.

W jaki sposób wykonuje się wazektomię?

Obecnie najpopularniejszą metodą jest wazektomia bez skalpela. Podczas zabiegu nie dochodzi do nacięcia skóry na mosznie. Zamiast tego lekarz wykorzystuje specjalne narzędzie, którym chwyta znieczuloną skórę i rozdziela ją na warstwy. Powstałe w ten sposób otwory w skórze mierzą jedynie 6 milimetrów. Dzięki temu przy zabiegu nie trzeba zakładać szwów, a na powierzchni skóry nie pozostają żadne ślady.

Czy warto?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Będzie ona zależeć od sytuacji w jakiej znajduje się dany mężczyzna. Istotny będzie stan jego zdrowia, sytuacja życiowa oraz wiele innych czynników. Każdorazowo powinna być to świadoma, przemyślana i samodzielna decyzja. Podejmując ją, warto pamiętać o zapoznaniu się z przebiegiem zabiegu, wskazówkami jak się do niego przygotować oraz innymi informacjami.