Gdy mówimy o różnorodnych metodach antykoncepcji u mężczyzn, większość osób wskaże prezerwatywy. Nieliczni będą pamiętać jeszcze o wazektomii. Mało kto jednak wie, że metod, również dedykowanych dla mężczyzn, jest znacznie więcej i mężczyźni mają równie szeroki wybór tego typu środków co kobiety.

Prezerwatywy

Stanowią najpopularniejszy sposób zapobiegania ciąży oraz stanowią ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Za ich popularność odpowiada bardzo łatwa dostępność. Prezerwatywy można nabyć nie tylko w aptece, ale także w sklepach, marketach, kioskach czy wielu innych miejscach.

Ich zadaniem jest fizyczne zablokowanie ejakulatu oraz uniemożliwienie mu dostanie się do pochwy. Niestety stosunkowi towarzyszy ryzyko pęknięcia prezerwatywy, jednak ich skuteczność określa się na 98% w przypadku ograniczenia się tylko do tej metody. Warto przy tym pamiętać, że duży wpływ na ich skuteczność ma ich prawidłowe stosowanie.

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Chociaż ta metoda kojarzona jest głównie z kobietami, istnieją również hormonalne tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn. Podanie odpowiedniej dawki hormonu pozwala nas ograniczenie produkcji nasienia. Badania wykazały, że możliwe jest ograniczenie ich liczby z ponad 20 milionów na mililitr do 3 milionów, co pozwala uniemożliwić zapłodnienie.

Warto wiedzieć, że jest to metoda odwracalna. Naturalna płodność powraca po 3-4 miesiącach po zakończeniu przyjmowania tabletek.

Zastrzyk antykoncepcyjne

Działają podobnie jak tabletki, jednak mają inną formę. W celu obniżenia liczby plemników w ejakulacie, zastrzyk powinien być wykonywany raz w miesiącu.

Wazektomia

Jest to trwała, męska metoda antykoncepcji. Polega na zablokowaniu nasieniowodów przenoszących plemniki z jąder do prącia. Mężczyzna, który przeszedł zabieg może uprawiać stosunek oraz mieć zwyczajny wytrysk, jednak w jego spermie nie będzie plemników.

Chociaż wazektomia jest bardzo skutecznym środkiem antykoncepcyjnym, nie sprawia, że mężczyzna, który się jej poddał, nigdy nie będzie mógł mieć dzieci. Istnieje bowiem możliwość zamrożenia spermy, pozyskania jej przy pomocy metody PESA, TESA lub MESA albo przeprowadzenia rewazektomii.