Na świecie uznawana za coś normalnego, w Polsce nadal traktowana z niewielką dozą nieśmiałości i obawy. Jako, że na naszym blogu można już znaleźć artykuł wyjaśniający, na czym polega wazektomia, w tym zostaną przedstawione najczęstsze zastrzeżenia wobec tej metody antykoncepcji. Omówimy przede wszystkim najpopularniejsze mity, jednak znajdą się tu również fakty, które zdecydowanie należy podkreślić.

...jest nieodwracalna!

Choć wazektomia należy do trwałych metod antykoncepcji nie oznacza to, że nie można z niej w dowolnym momencie zrezygnować. Nie jest to oczywiście równie proste, co zaprzestanie przyjmowania tabletek czy stosowania innych form zabezpieczeń. Niezbędne jest umówienie się na zabieg rewazektomii, który będzie polegał na udrożnieniu zablokowanych nasieniowodów. W rezultacie mężczyzna będzie miał ponownie możliwość płodzenia. Jednocześnie, gdy będzie chciał jeszcze raz przeciąć nasieniowody, może umówić się na kolejny zabieg.
A więc zdecydowanie jest to MIT.

...jest nielegalna!

Choć w Polsce nadal niekoniecznie pozytywnie postrzega się jakiekolwiek formy antykoncepcji, żadna z nich nie jest zakazana przez prawo, czyli nie jest nielegalna. Zarówno pozyskiwanie informacji oraz konsultowanie się w sprawie zabiegu, jak i umówienie się na wazektomię nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi.
Zawsze był i prawdopodobnie będzie to MIT.

...jest prawie całkowicie skuteczna!

Tak naprawdę nie ma żadnej metody antykoncepcji, która jest w 100% skuteczna - niezależnie czy wykorzystywane są równolegle różne formy zabezpieczeń zawsze zostanie ten odsetek procenta, w którym może dojść do zapłodnienia. Jednak wazektomia należy do jednej z najbardziej skutecznych metod, wynosząc prawie 100%. A jeżeli nie można uzyskać całkowitej gwarancji, warto rozważyć następne najbliższe skuteczności rozwiązanie.
Zgadzamy się - jest to FAKT.

...jest droga!

Jak mówi powiedzenie: „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Zabieg szacowany jest na około 2 tysiące złotych, co dla jednych może być niewielką ceną, a dla innych olbrzymim kosztem. Jednak warto spojrzeć na tę kwestię pod innym kątem: zabieg wazektomii jest przeprowadzany tylko raz, czyli jest to wyłącznie jednorazowa inwestycja. Kupując prezerwatywy, tabletki czy inne formy antykoncepcji ponosimy koszty każdego miesiąca lub nawet częściej. Możliwe, że w przypadku niektórych osób kwota dwóch tysięcy złotych wydawana jest zaledwie w ciągu roku.

Trudno tutaj jasno określić stanowisko, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej sytuacji finansowej.
Decyzję pozostawiamy każdemu czytającemu: MIT/FAKT?

...jest szkodliwa!

W przypadku tego punktu poruszane są dwa aspekty:

  • zabieg obniża popęd seksualny oraz pogarsza wszelkie zachowania związane ze stosunkiem płciowym,
  • zabieg prowadzi do pojawienia się infekcji i innych schorzeń.

Odnosząc się do pierwszej kwestii, męskie hormony nadal są obecne we krwi, w związku z czym mężczyzna może nie zauważyć żadnych zmian w swoim mentalnym lub fizycznym zachowaniu. Co więcej, zwiększony komfort pary związany ze znacząco zmniejszonym ryzykiem zapłodnienia może doprowadzić do poprawy relacji seksualnych.

Infekcje i schorzenia mogą się pojawić się w każdej sytuacji, nawet jeżeli skóra została przecięta papierem. Oczywiście, podczas zabiegu wazektomii wykorzystywane są wyłącznie sterylne narzędzia, a w połączeniu z dużym doświadczeniem lekarza można zminimalizować ryzyko pojawienia się jakichkolwiek problemów.
Niepodważalnie w przypadku obu punktów jest to MIT.

...jest w pełni bezpieczna!

Tutaj w szczególności zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Co to jest wazektomia”, aby w pełni zrozumieć, jak minimalnie inwazyjny jest cały zabieg. Zrozumienie na czym polega cały proces zwiększy również poczucie komfortu i pozwoli świadomie podjąć decyzję o skorzystaniu bądź rezygnacji ze skorzystania z tej metody antykoncepcji.

Co to jest wazektomia

Oczywiście jest to FAKT.

Zanim zostanie podjęta decyzja przeciw wazektomii bądź o chęci poddaniu się zabiegowi, warto zawsze skonsultować się z lekarzem. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać drugą, niezależną opinię innego doktora.