Czym jest esperal?

Esperal (disulfiram) to substancja chemiczna zaburzająca metabolizm etanolu w organizmie. Dostępna w formie wszywki jest jedną z metod leczenia alkoholizmu (wspomaga m.in. terapię awersyjną). Implant z substancją chemiczną wykazuje działanie obojętne, dopóki pacjent nie spożyje choćby niewielkiej ilości alkoholu.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Po spożyciu esperal blokuje wydzielanie enzymu odpowiedzialnego za metabolizm alkoholu, a następnie zaczyna gromadzić w organizmie aldehyd octowy, który decyduje o pojawieniu się nieprzyjemnych skutków ubocznych. Esperal nie jest lekiem, a ma jedynie działać prewencyjnie, zniechęcając do sięgnięcia po napoje wyskokowe. Zdaniem specjalistów sama świadomość tego, że w organizmie obecna jest substancja chemiczna, która w połączeniu z alkoholem doprowadza do nieprzyjemnych objawów, skłania do abstynencji.

W przypadku, gdy pacjent spożyje alkohol, dochodzi do reakcji w organizmie objawiającej się m.in. wymiotami, nudnościami, bólami i zawrotami głowy, uczuciem duszności, wzrostem ciśnienia oraz przyspieszoną pracą serca. Dolegliwości tego typu pojawiają się już po kilku minutach od spożycia, a mijają po kilku, a nawet kilkunastu godzinach. Jedna wszywka wystarczy od 8 do 12 miesięcy abstynencji.

Wskazania i przeciwwskazania do wszycia esperalu

Metoda ta zalecana jest pacjentom, którzy są zmotywowani do tego, aby poddać się leczeniu alkoholizmu. Obecność wszywki w organizmie motywuje do zmiany dotychczasowego stylu życia i przymusowej abstynencji. Sugerowana jest więc również tym osobom, które chcą rozpocząć leczenie nałogu, ale nie mają na tyle silnej woli, by zrobić to samodzielnie.

Wszywka alkoholowa nie może zostać podana osobom, u których występuje nadwrażliwość na disulfiram oraz zmagającym się z niewydolnością serca, chorobami niedokrwiennymi serca czy problemami z krążeniem. Do przeciwwskazań należy również zapalenie nerwu wzrokowego. Esperal nie powinien być podawany także osobom, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne.

Jak przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem należy pozostawać trzeźwym przez co najmniej 48 godzin. Jego wykonanie poprzedza dokładne badanie lekarza, który upewni się, że nie ma innych przeciwwskazań do leczenia z użyciem tej metody.

Jak wygląda wszycie esperalu?

Miejsce aplikacji zostaje nacięte przez chirurga w taki sposób, aby bez problemu wprowadzić implant pod skórę. Cały zabieg trwa około 30 minut i wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym. Implantacji dokonuje się najczęściej w obszarze niedostępnym dla pacjenta, na przykład w okolicy łopatek lub na pośladku. Po zabiegu można od razu wrócić do codziennych czynności.