Urologia to gałąź chirurgii, która zajmuje się badaniem, leczeniem i prewencją schorzeń związanych z układem moczowo-płciowym u mężczyzn oraz układem moczowym u kobiet. Urolog to z kolei lekarz specjalizujący się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce schorzeń związanych z układem moczowym i moczowo-płciowym. Zastanawiasz się, jakie choroby leczy urolog? Czytaj dalej.

Choroby układu moczowego

Układ moczowy pełni bardzo ważną funkcję w organizmie każdego człowieka. Składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. Odpowiada za usuwanie zbędnych substancji i szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem. Jakie choroby układu moczowego leczy urolog?

Zapalenie pęcherza - powszechne schorzenie charakteryzujące się stanem zapalnym błony śluzowej pęcherza. Powszechne objawy obejmują m.in. ból podczas oddawania moczu, uczucie pieczenia i częsta potrzeba oddawania moczu.

Kamica nerkowa – jest to choroba objawiająca się silnym bólem nazywanym kolką nerkową. Podczas schorzenia tworzą się kamienie w układzie moczowym, w szczególności w nerkach.

Infekcje dróg moczowych - stanowią kolejny obszar działania urologii. Często dotykają kobiet i mogą objawiać się bólem podczas oddawania moczu (nazywanym również parciem) oraz bólem w dolnej części brzucha. Niekiedy towarzyszy im również odczuwanie ciągłego parcia na pęcherz oraz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu.

Choroby prostaty i choroby układu moczowo-płciowego u mężczyzn

Gruczoł krokowy inaczej nazywany prostatą, gruczołem sterczowym oraz sterczem to narząd męskiego układu płciowego. Prostata odpowiedzialna jest za wytwarzanie płynu, w którym znajdują się plemniki. Jakie choroby prostaty leczy urolog?

Zapalenie gruczołu krokowego – to jedna z najczęstszych chorób zapalnych u młodych mężczyzn. Jest to stan zapalny prostaty, który może objawiać się np. bólem podczas oddawania moczu, bólem w okolicy miednicy oraz zaburzeniami erekcji.

Rak prostaty – jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u mężczyzn. Nazywany również rakiem stercza i rakiem gruczołu krokowego zwykle występuje u mężczyzn w starszym wieku i długo nie daje objawów. Ponadto urolog przeprowadza również diagnostykę, leczenie i profilaktykę stanów przedrakowych w obrębie układu moczowego, a także nowotworów łagodnych i złośliwych (m.in. nowotwór jąder, pęcherza moczowego i nerek).

Problemy związane z przewlekłym zapaleniem prostaty – nazywane również przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego, jest to schorzenie występujące, gdy objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. Do najbardziej uciążliwych objawów należą m.in. ból, dyskomfort po wytrysku nasienia oraz uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Dodatkowo urolodzy zajmują się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego, takich jak stulejka (polega na niewłaściwym zwężeniu napletka), załupek (obrzęk żołędzi i napletka spowodowany zsunięciem napletka poza żołądź), wnętrostwo (stan, w którym jedno lub dwa jądra pozostają poza moszną), a także przerost prostaty (rozrost lub przerost komórek gruczołowych gruczołu krokowego) czy wodniak jądra (powiększenie moszny na skutek nagromadzenia surowiczej treści w obrębie osłonki jądra).

Diagnostyka i profilaktyka - urologia

W ramach diagnostyki urologicznej urolodzy posługują się różnorodnymi badaniami mającymi na celu identyfikację schorzeń układu moczowego i układu moczowo-płciowego. Do kluczowych badań należą m.in. badania ultrasonograficzne (USG), badania per rectum (badanie palcem gruczołu krokowego przez odbyt), badania palpacyjne (dotykowa ocena podbrzusza, okolic krocza, okolic lędźwiowych, jąder i ujścia cewki moczowej), badanie urodynamiczne (ocena działania dolnych dróg moczowych poprzez wprowadzanie cewników do cewki moczowej i odbytu), a także urografia (ocena wydalania przez nerki środka kontrastowego) i cystokopia (ocena stanu dróg moczowych przeprowadzana z użyciem wziernika).

Ponadto urolodzy często podkreślają znaczenie profilaktyki w utrzymaniu zdrowia układu moczowego i układu moczowo-płciowego, zlecając regularne badania kontrolne, zwłaszcza w przypadku osób z predyspozycjami do schorzeń (takich jak np. rak prostaty).