Stulejka to bardzo poważny problem, który dotyka wielu chłopców oraz mężczyzn. Ta niewielka wada anatomiczna, objawia się poprzez zwężenie otworu napletka do tego stopnia, że niemożliwe będzie odsłonięcie żołędzia. Jest to schorzenie, które może doprowadzić do problemów z oddawaniem moczu, a w dorosłości może doprowadzić do problemów związanych z aktywnością seksualną. Może być zarówno wrodzone, jak i nabyte.

Przyczyny powstawania stulejki nabytej

W wielu przypadkach jest to schorzenie nabyte, którego przyczyny mogą być różne. Jedną z nich jest niedokładna higiena lub niewłaściwa pielęgnacja w wieku dziecięcym. Stulejkę wywołać mogą również długotrwałe lub powracające stany zapalne napletka, cewki moczowej lub żołędzia, a także komplikacje związane z cukrzycą.

U dorosłych mężczyzn będzie się ona objawiać przez niemożliwość całkowitego zsunięcia napletka oraz odsłonięcia żołędzia. Gdy zachodzi podejrzenie wystąpienia stulejki, konieczna jest wizyta u urologa, który przeprowadzi badanie i postawi diagnozę.

Zabieg stulejki

W przypadku starszych dzieci oraz osób dorosłych mężczyzn wykonywany jest zabieg, który polega na usunięciu zwężonej części napletka, umożliwiając tym samym odsłonięcie żołędzia. Skierowanie na niego wydaje lekarz urolog. Całość może być przeprowadzona przy pomocy noża elektrycznego, skalpela lub lasera CO2. Zależnie od stopnia zwężenia napletka, zabieg wykonywany jest jako plastyka napletka lub obrzezanie. Wszystko przebiega w znieczuleniu miejscowym i trwa około 60 minut. Przez cały czas pacjent pozostaje na plecach ułożony na plecach.

U dzieci wykonuje się plastykę napletka, jeśli do 3 roku życia nadal nie jest możliwe odprowadzenia napletka. U dorosłych mężczyzn stosuje się go chcąc zapobiec powstawaniu stanów zapalnych lub usprawnić funkcjonowanie penisa.

Rekonwalescencja

Po przeprowadzaniu zabiegu należy nosić specjalny opatrunek, który należy regularnie wymieniać. Gojenie przyspiesza również noszenie prącia w pozycji skierowanej do góry. W tym celu można np. przykleić je plastrem do podbrzusza. Można stosować również maści o działaniu łagodzącym ból.