Temat obrzezania to bardzo złożone zagadnienie. Ma zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Jest to zabieg, który przeprowadzano już kilka tysięcy lat przed naszą erą i po dzień dzisiejszy wielu mężczyzn się na niego decyduje, a rodzice często chcą, by został wykonany u ich syna. Istnieją kultury, dla których jest to zwyczaj o charakterze religijnym. Z drugiej strony coraz częściej zabieg jest przeprowadzany nie tylko z tego względu.

Na czym polega obrzezanie?

Jest to zabieg polegający na usunięciu napletka, czyli fałdu skórnego, który pokrywa żołądź penisa.

Kulturowe powody obrzezania

W kulturach, takich jak Islam czy Judaizm oraz wielu innych, przeprowadza się obrzęd obrzezania. Może być on wykonywany np. w celu określenia przynależności plemiennej. Często jest elementem rytuału przejścia z chłopca w mężczyznę lub elementem ceremonii religijnej. Żydzi usuwają dzieciom napletek kilka dni po urodzeniu. Z drugiej strony wśród mieszkańców wyspy Flores rytuał obrzezania jest przeprowadzany w wieku 20-30 lat.

Powody praktyczne

Jednym z głównych powodów usuwania napletka jest dbałość o higienę osobistą. We współczesnej medycynie również można spotkać się z takim twierdzeniem. Według badań, obrzezani mężczyźni są mniej narażeni na zachorowanie na rzeżączkę lub kiłę. Wszystko dlatego, że w napletku znajduje się bardzo mało keratyny, dlatego nie stanowi on efektywnej ochrony przed wirusami i bardzo często ulega zakażeniom.

Zwolennicy tego zabiegu podkreślają także, że zabieg chroni przed infekcjom dróg moczowym, a także zapalenia żołędzia, infekcji bakteryjnej czy wycieku wydzieliny ropnej z cewki moczowej.

Wpływ na aktywność seksualną

Obrzezanie ma również wpływ na życie seksualne. W wielu przypadkach stanowi rozwiązanie różnych problemów. Przykładowo, w przypadku braku reakcji pacjenta na farmakologiczne leczenie wytrysku przedwczesnego, obrzezanie może stanowić jedyną formę leczenia takiej dolegliwości.

Zabieg nie ma negatywnych skutków jeśli chodzi o sprawność seksualną, a jego zwolennicy twierdzą, że nawet zwiększa satysfakcję.