Leczenie stulejki – w jakich przypadkach?

Stulejka, czyli schorzenie polegające na zwężeniu ujścia napletka może być zarówno wrodzona jak i nabyta. W niektórych przypadkach może mieć również większe objawy, w innych mniejsze. Czasem zwężenie powoduje ucisk, jednak nie uniemożliwia na aktywności seksualnej, w innych przypadkach ściąganie napletka na siłę może powodować nawet krwawienie.

Zależnie od sytuacji, jaka występuje u danego pacjenta, lekarz może zdecydować się na leczenie chirurgiczne lub niechirurgiczne.

Niechirurgiczne leczenie stulejki

Inaczej jest określane jako leczenie zachowawcze. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku najmłodszych pacjentów, cierpiących na stulejkę wrodzoną.

W przypadku tej metody stosowana jest maść, która w swoim składzie zawiera glikostykosteroidy. Jest ona nakładana dwukrotnie w ciągu doby, przez okres od 6 do 8 tygodniu. Smaruje się ją w okolicach żołędzia oraz napletka. Jej celem jest zwiększenie wymiarów tzw. pierścienia napletka.

Chirurgiczne leczenie stulejki

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze mogłoby okazać się nieskuteczne, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Zależnie od sytuacji, lekarz może zalecić obrzezanie, plastykę napletka albo wędzidełka prącia. Przeprowadzenie zabiegu jest wskazane zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z postacią wtórną schorzenia.

W przypadku pacjentów zmagających się ze stulejką pierwotną, leczenie chirurgiczne może być zastosowane w przypadku, gdy terapia zachowawcza okazała się nieskuteczna lub pojawiają się powikłania zwężenia napletka na przykład nawracające zakażenie układu moczowego.

Obrzezanie

Zabieg polega na usunięciu napletka.

Ten zabieg stosowany jest najczęściej u pacjentów mających problem z postacią wtórną schorzenia. Zwłaszcza, gdy rozpoznaje się pacjenta obecność liszaja twardzinowego zajmującego okolice męskich narządów rozrodczych.

Plastyka napletka

Ma na celu rozszerzenie napletka w taki sposób, aby możliwe było jego swobodne zsuwanie z żołędzia prącia. Ten zabieg jest polecany pacjentom, którzy chcieliby zachować swój napletek. Niestety nie w każdym przypadku może stanowić wystarczającą pomoc.

Plastyka wędzidełka

W przypadku, gdy przyczyną problemów jest zbyt krótkie wędzidełko prącia lub problem stanowi jedną z przyczyn, przeprowadzana jest plastyka wędzidełka. Polega ona na wykonaniu nacięcia w obrębie wędzidełka, a następnie rozciągnięciu skóry.

Podobne wpisy