Wazektomia bez skalpela
Wazektomia bez skalpela, skrótowo określana jako WBS, to jedna z dwóch najczęściej wykorzystywanych metod. Od tradycyjnej różni ją przede wszystkim fakt, że jest bezinwazyjna. Podczas jej przeprowadzania nie jest wymagane wykonywanie nacięcia, wystarczy jedynie zrobienie, przy pomocy specjalnych szczypiec, dwóch bardzo małych otworów w skórze. Takie rozwiązanie pozwala znacznie uprościć zabieg, a do tego zmniejszyć ryzyko infekcji lub powstania krwawienia. Powstała w ten sposób blizna jest praktycznie niewidoczna.
Czym jest wazektomia?
Jest to legalny sposób zabezpieczenia się przed możliwością spłodzenia dziecka. Jego przeprowadzanie jest często promowane jako rozwiązanie lepsze niż np. podwiązanie jajowodów u partnerki pacjenta.
Jak przebiega zabieg?
Wszystko zaczyna się od rozmowy. W trakcie jej trwania sprawdzane są wyniki badań i przeprowadzany jest wywiad. W takcie jego trwania wypełniana jest niezbędna dokumentacja. Na tym etapie omawiany jest również przebieg całego zabiegu.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie pacjenta do zabiegu. Musi on rozebrać się od pasa w dół, a następnie nałożyć fartuch chirurgiczny. Następnie przeprowadzany jest zabieg. W tym celu wykonuje się jedno lub dwa otwory na mosznie, umożliwiające przeprowadzenie wazektomii. Są one bardzo małe i powstają przy pomocy specjalnych szczypiec, którymi lekarz łapie znieczuloną skórę i dokonuje rozdzielenia jej warstw. Dzięki temu powstają dziurki, którymi lekarz może sięgnąć do nasieniowodów i przeprowadzić działania pozwalające na zablokowanie w nich przepływ plemników.
Po zakończeniu zabiegu pacjent może się ubrać. Pozostaje tylko omówienie zaleceń lekarskich na najbliższe dni i wizyta dobiega końca.
WBS – efekty
Po przeprowadzeniu wazektomii pacjent może prowadzić normalne życie seksualne, osiągając prawidłowe wzwody, wytryski czy orgazmy, a przy tym jego partnerka nie zachodzi w ciążę.
Ile trwa przeprowadzenie wazektomii bez skalpela?
Wszystko zależy od indywidualnych warunków anatomicznych danego pacjenta, jednak większość zabiegów trwa od kwadransa do pół godziny.
Wazektomia bez skalpela – zalety
Znacznie krótszy czas zabiegu nie jest jedyną zaletą WBS. Warto pamiętać, że zwykle zapewnia ona także krótszy czas rekonwalescencji, co wiąże się z mniejszym dyskomfortem po przeprowadzeniu zabiegu. Niestosowanie nacięć sprawia, że nie ma konieczności zakładania szwów, a ryzyko krwawienia jest również mniejsze. To przeważnie przekłada się także na mniejszy dyskomfort pacjenta.
Należy jednak pamiętać, że o ile wazektomia to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, która sprawia, że żadne z partnerów nie musi korzystać z innych metod, nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Jakie są zalecenia na pierwsze kilka dni po zabiegu?
Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej higieny osobistej i utrzymywanie miejsca zabiegu w czystości. Ponadto istotne jest także zachowywanie wstrzemięźliwości seksualnej oraz unikanie wysiłku fizycznego.
Stymulacji seksualnej oraz pożycia należy unikać przez minimum 7 dni po przeprowadzeniu zabiegu. Ten czas pozwoli skórze poprawnie się zregenerować. Jeszcze kilka tygodni później ejakulat może mieć barwę lekko brązową. Jest to naturalne zjawisko, które nie stanowi powodu do niepokoju.
Warto pamiętać, że sperma oczyszcza się z plemników przez pewien czas. ,Zazwyczaj ma to miejsce po około 30 ejakulacjach lub 12 tygodniach. W związku z tym po około 3 miesiącach od daty zabiegu, należ wykonać badanie ogólne nasienia. Dzięki niemu można dowiedzieć się o skuteczności zabiegu. Należy pamiętać, że aktywność seksualna bez uprzedniego przeprowadzenia badania może spowodować u partnerki zajście w ciążę.
Skuteczność ewentualnej rewazektomii
Decydując się na zabieg, warto pamiętać, że jego przeprowadzenie, podobnie jak w przypadku tradycyjnej metody, nie zapewnia 100% pewności, że możliwe będzie przeprowadzenie skutecznej rewazektomii. Z tego względu należy traktować ją jako decyzję ostateczną.
Z tego względu zalecane jest wcześniejsze zdeponowanie swojego nasienia w banku spermy.